ماهنامـه خانوادگی مادران: قدیمـی‌ها مـی‌گفتن: نحوه جمع کردن روروئک بچه «تو بشین با اون -بارِ ‌شیشـه- نمـی‌خواد کار کنی، نحوه جمع کردن روروئک بچه بذار بچه صحیح و سالم به‌ دنیـا بیـاد، وقت به منظور کار زیـاده» و تقریبا از همون ما‌ه‌های اول بـه فکر سیسمونی بودن،ی هم نمـی‌دونست بچه پسره یـا اما خونواده عروس تقریبا از ماه شیشم خودشون رو به منظور ورود نوه، آماده مـی‌.

سیسمونی یـه رسم قدیمـی بود به منظور اولین بچه نـه به منظور هر کدوم از بچه‌ها و خیلی ساده و تقریبا کم‌خرج آماده مـی‌شد. نحوه جمع کردن روروئک بچه اونقدر کـه هم لباس ونـه تو سیسمونی بود هم پسرونـه. نحوه جمع کردن روروئک بچه از چشم‌ هم‌چشمـی، زیـاد خبری نبود،‌ لباس‌ها هنر دست مادربزرگ یـا مادر بچه بود،‌ لباس‌های پارچه‌ای گلدوزی‌های قشنگی داشت و اگر هم فصل زمستون بود بافتنی‌های آبی و صورتی، سیسمونی را تکمـیل مـی‌کرد.

اما حالا «سیسمونی» هم مثل جهیزیـه به منظور خونواده یـه مشکل اساسی شده. دیگه کم مونده لابلای اقلام سیسمونی، لباس فارغ‌التحصیلی بچه هم دیده بشـه!

سیسمونی از گذشته که تا امروز

بعضی رسم و رسوم‌ از بین مـی‌روند وی حتی یـادش هم نمـی‌آید زمانی مردم مثلا به منظور دور بیماری و بازگشت سلامت مریض‌شان بالای سرش نی مـی‌نواختند و حرکات موزون مـی‌د. اما برخی دیگر از رسوم کهن، جان بیشتری مـی‌گیرند که تا حدی ‌که بعضی از آنـها بلای جان تعدادی از خانواده‌ها مـی‌شوند.

خرید سیسمونی یکی از همان رسم و رسومـی هست که پیشرفت کرده،‌ دیگر ساده و کم‌خرج نیست و چشم و ‌هم‌چشمـی باعث شده هر چه دم دستمان مـی‌آید را بـه سبد خرید سیسمونی اضافه ‌کنیم. قدیم‌ها، آن روزهایی کهی پایش را جلوی بزرگتر دراز نمـی‌کرد، مـهمانیِ سیسمونی خانـه مادر و پدر برگزار مـی‌شد.

همـه دعوت مـی‌شدند که تا سیسمونی را کـه شامل لباس‌های تابستانی و زمستانی،‌ کلاه بـه تعداد لباس‌ها، یک که تا هفت قباچه، لچک سفید، کمرچین، ‌بند پنبه‌ای بـه تعداد لباس‌ها، تشکچه، بالشتک، قنداق، ننو، گهواره چوبی، رختخواب، ی پارچه‌ای پر از نبات کـه کار ک را مـی‌کرد، آرد برنج، زعفران و هل، تیله و عروسک پارچه‌ای بود، ببینند و همـه را بـه خانـه عروس و داماد ببرند،ی هم نگران خرج کمر‌«پنج، شش مـیلیون تومانی» سیسمونی نبود.

مرکز خریدی بـه نام «بهار»

اگر سری بـه خیـابان بهار بزنید بـه دنیـای مادر و پدرهایی وارد شده‌اید کـه شاید کمـی گیج و کلافه از مغازه‌ای بـه مغازه دیگر مـی‌روند که تا شاید کالسکه‌ای ارزان‌تر پیدا کنند و با پولی کـه برای خرید سیسمونی کنار گذاشته‌اند چیزی را از قلم نیندازند. از وقتی ت بچه بـه راحتی تشخیص داده مـی‌شود، اقلام سیسمونی هم متناسب با پسر یـا بودن نوزاد تهیـه مـی‌شود.

دیگر لازم نیست هم انـه بخرید هم پسرانـه. اما با این قیمت‌ها چطور همـه چیز بخریم؟ اصلا چرا حتما از شیر مرغ که تا جون آدمـیزاد درون سیسمونی‌ باشد؟ تقاطع خیـابان انقلاب اسلامـی که تا خیـابان طالقانی و سمـیه درون تهران پر از مغازه‌های سیسمونی و لباس کودک است. «بهار» یکی از جاهایی‌‌ست کـه همـه چیز به منظور سیسمونی دارد.

آنجا هم لباس مـی‌خرید هم کری‌یر و کالسکه و جغجغه. هر با هر سلیقه‌ای مـی‌تواند چیزی را از بین برند‌های ایرانی و خارجی با قیمت‌های متفاوت پیدا کند.‌ اگر سرتان خیلی شلوغ هست و وقت ندارید، جمعه سری بـه خیـابان بهار بزنید. بله، اینجا جمعه‌ها همـه مغازه‌ها بازند.

چه شیشـه‌شیری خوبه؟

همـه ما مـی‌دانیم کـه شیر مادر بهترین شیر به منظور فرزند دلبندمان هست و که تا جایی‌که امکان دارد سعی مـی‌کنیم شیر خودمان را بـه نوزادمان بدهیم، اما گاهی چاره‌ای نیست، حتما شیر‌خشک را جایگزین شیر مادر کنیم. هیچ شکی نیست کـه شیر‌خشک حتما بهداشتی و با کیفیتی بالا باشد، حالا مـی‌ماند شیشـه‌شیر و وسایلی کـه باید با آن شیرخشک را درست کرد.

این هم از مواردی‌ست کـه وقتی به منظور خرید آن بـه بازار مـی‌رویم تقریبا تصمـیم‌گیری برایمان سخت مـی‌شود، شیشـه‌شیر یـا از جنس پیراست یـا پلاستیکی کـه چند نمونـه از آن‌را معرفی مـی‌کنیم:

شیشـه‌شیر «بی‌بی‌نوا»

شیشـه‌شیر پیر250 مـیلی لیتر بِی‌بی‌نوا درون طرح‌های متنوع و با سه رنگ صورتی، آبی و سبز درون بازار موجود است. انواع دیگری هم از این شیشـه‌شیر درون اندازه،‌ رنگ و جنس‌های مختلف وجود دارد. بی‌بی‌نوا محصول کشور آلمان است.

شیشـه شیر «بِی‌بی‌سیل»

شیشـه شیر 170 مـیلی لیتر سیل باتل بِی‌بی‌سیل دارای یک محفظه سیلی بـه نام «سیل باتل» هست که بـه هنگام ، کاملا فشرده مـی‌شود و در هنگام شیر‌خوردن روی خودش جمع مـی‌شود و باعث مـی‌شود کـه فشار هوا یکسان شده و خلَع داخل شیشـه ایجاد نشود. با این شیشـه شیر از دل‌درد و که بـه مقدار بسیـار زیـادی کاسته مـی‌شود.

اتاق کودرویس خواب

نوزاد درون روزهای نخست زندگی‌اش بیشترین زمان را درون اتاق خواب و روی تختخواب مـی‌گذراند، ساعاتی هم کـه در اتاق خواب نباشد یـا روی کرییر خوابیده یـا درون گهواره دست و پا مـی‌زند. انتخاب سرویس خواب استاندارد و راحت یکی از کارهایی هست که اگر کمـی بیشتر از وقتمان را گرفت ارزشش را دارد.

تختی کـه نوزاد درون آن خوابانده مـی‌شود حتما طوری باشد کـه به ستون فقرات و کمر او صدمـه نزند. کودک کـه نمـی‌داند تختش خوب هست یـا نـه، این وظیفه ماست کـه در انتخابمان دقت کنیم.

سرویس خواب نوزاد «آپادانا»

صنایع چوبی آپادانا فعالیت خود را از سال 1374 با تولید مبلمان اداری و خانگی آغاز کرد و پس از آن با توسعه فعالیت‌های خود و با استفاده از بهترین طرح‌ها و تکنولوژری روز، تولید مبلمان اتاق کودوجوان را نیز آغاز کرد. بخش سرویس خواب سیسمونی نوزاد خود را مـی‌توانید با مراجعه بـه یکی از فروشگاه‌های مبلمان اتاق کودوجوان آپادانا تهیـه کنید.

کارخانـه آپادانا درون کرج،‌ جاده ماهدشت، روبروی سه‌راهی پدم، خیـابان جنب باربری معین‌سیر، اولین خیـابان سمت راست کوچه آپادانا واقع هست و سراسر کشور نمایندگی دارد.

سرویس خواب نوزاد «بالسا»

فعالیت خود را از سال 1388 بـه طور اختصاصی با تولید مبلمان اتاق کودوجوان آغاز کرد و روز بـه روز به منظور ساخت و تولید بهتر و کیفیت برتر تلاش کرده است. بالسا بیش از 10 سال هست که با ساخت و ترکیب هنر و تکنولوژی سعی دارد فرهنگ صحیح دکوراسیون را هر چه بیشتر پروش دهد. این شرکت تولیدی 12 فروشگاه دارد کـه یکی از آنـها درون پاسداران، نبش بوستان پنجم قرار دارد.

سرویس خواب نوزاد «آوید»

آوید هم یکی از شرکت‌های تولید‌کننده مبلمان هست که بخشی از تولیداتش را بـه سرویس‌خواب نوزاد و سیسمونی اختصاص داده است. آوید سعی دارد که تا با رعایت استانداردهای بین‌المللی و طراحی‌های متناسب با اتاق نوزاد، بـه محیط زندگی هویت بخشد. فضایی زیبا را به منظور نوزاد فراهم کند. فروشگاه مرکزی آوید درون خیـابان ولی‌عصر بالاتر از پارک‌وی، جنب بانک آینده، ‌پلاک2784 واحد2 قرار دارد.

سرویس خواب نوزاد «کپل‌پا»

کپل‌پا 7 سال هست که نمایندگی انحصاری محصولات کاپلونیـای ترکیـه درون ایران را دارد. از دکوراسیون اتاق کودوجوان گرفته که تا سرویس‌خواب نوزاد درون فروشگاه‌های کپل‌پا ارایـه مـی‌شود کـه همگی گواهینامـه‌های مدیریت کیفیت و iso 9001 را دارند. تجهیزات اتاق خواب کپل‌پا شامل پوستر و کاغذ دیواری و بردر، لوستر و آباژور اتاق، فرش‌های فانتزی، سرویس لحاف تخت، تشک، تور تخت و انواع ساعت دیواری را مـی‌توانید از فروشگاه کپل‌پا درون یـافت‌آباد، بازار مبل شماره3، طبقه2 تهیـه کنید.

سرویس خواب نوزاد «چیلک»

فارست‌مبل درون کنار محصولات خانگی خود مانند سرویس نـهارخوری و مبلمان، سرویس‌‌خواب نوزاد را هم از کشور ترکیـه وارد مـی‌کند. چیلک بـه ایمنی، استاندارد و طراحی سرویس‌خواب نوزاد اهمـیت مـی‌دهد و با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مواد تائید شده از سوی استاندارد اتحادیـه اروپا محصولات مناسبی را به منظور نوزادان تولید مـی‌کند. فروشگاه‌های مختلفی محصولات چیلک را ارایـه مـی‌کنند کـه یکی از آنـها بـه نام اتاق چیلک درون خیـابان شریعتی، پایین‌تر از خیـابان پل رومـی، قرار دارد.

یـه گردش خوب با یـه کالسکه خوب

حالا کـه اتاق‌خواب و تخت آماده شده حتما یـه فکری هم به منظور گردش رفتن و روزایی کـه باید از خونـه بیرون بریم کرد. یـه کالسکه مـی‌تونـه کمک بزرگی ه. بعد ببینیم چه کالسکه‌ای بخریم بهتره. اصلا فقط کالسکه کافیـه؟

سِت کالسکه «دلیجان»

کالسکه، کری‌یر، روروئک، صندلی ماشین و سه چرخه برند ایرانی دلیجان کـه یکی از تولیدات خوب داخلی هست را مـی‌توانید از خیـابان جمـهوری تهیـه کنید.  

ست کالسکه «بِی‌بی‌ست»

یکی دیگر از سرویس‌های کالسکه ایرانی بِی‌بی‌ست است. پانزده تکه مختلف مانند کری‌یر، آغوش و صندلی‌ماشین دارد کـه همـه آنـها به منظور خرید سیسمونی لازم نیست. بِی‌بی‌ست 36 رنگ دارد و جنس اسکلتش یوفو‌ست.

وقتِ بازیـه

نوزاد هر چه بزرگ‌تر مـی‌شود بـه اشیـا اطرافش توجه نشان مـی‌دهد و دوست دارد آنـها را لمس کند. رنگ‌، طرح و شکل اسباب‌بازی‌ها حتما طوری باشد کـه کودک را جذب و سرگرم کند. بودن چند وسیله بازی درون سیسمونی لازم هست ولی آنقدر اسباب‌بازی نخرید کـه نیمـی از آنـها دست نخورده درون کمد نوزاد باقی بماند.

جغجغه «جولی‌بی‌‌بی»

اگر مـی‌خواهید یک وسیله بخرید کـه دو کار را بـه هم انجام دهد، جغجغه دندان‌گیر جولی‌بی‌‌بی محصول کشور چین هست انتخاب مناسبی است، هم بچه را ساکت مـی‌کند و هم خارش لثه‌هایش را کمـی آرام مـی‌کند. این محصول درون فروشگاه‌های سیسمونی نوزاد موجود است.

عروسک‌های کشی «تولو»

تولو تولید‌کننده عروسک‌های ویبره و نخ‌کشی محصول هنگ‌کنگ است. عروسک‌های کشی جذابیت خاصی به منظور نوزادان دارند. با کشیدن نخ انتهایی آنـها صداهای مختلفی از آنـها پخش مـی‌شود کـه بچه با شنیدن آن دست و پا مـی‌زند و مـی‌خندد.

عروسک سوتی پلیشی «شیما»

عروسک سوتی پلیشی، برند شیما محصول کشور چین هست و یکی از اسباب‌بازی‌های سرگرم کننده و بی‌خطر به منظور نوزادان است. این عروسک‌ها با صدای سوتی کـه دارند باعث آرام شدن نوزاد مـی‌شوند و گریـه‌شان قطع مـی‌شود.

ایمنی نوزاد

خب، حالا کـه فکر همـه چیز را کرده‌اید حتما کمـی هم بـه فکر ایمنی نوزاد و اتاق خوابش باشید. این‌روزها لوازم ایمنی متنوعی وارد بازار شده کـه خیلی از آنـها ضروری نیست اما وجود بعضی از آنـها با مشغله زیـادی کـه این روزها داریم لازم بـه نظر مـی‌رسد.

مانیتور اتاق کودک

خب حالا دیگر مـی‌توانید نوزاد خود را درون اتاقش تنـها بگذارید و به کارهایتان برسید. یک مانیتور اتاق نوزاد کمک مـی‌کند که تا وقتی شما مشغول کارهای خانـه هستید از نوزاد خود هم باخبر شوید و به محض اینکه گریـه کرد بـه اتاقش بروید.

دوربین کنترل اتاق کودک «موتورولا»

صفحه نمایش 2.8 اینچی این دوربین، رنگی‌ست و تا حدود 200 متری اتاق نوزاد کار مـی‌کند. بـه سیستم اشعه مادون قرمز مجهز هست و شب‌ها هم مـی‌توانید از آن استفاده کنید.

مـیکروفنش حساسیت بالایی دارد. با این دستگاه مـی‌توانید دمای اتاق نوزاد را هم اندازه‌گیری کنید. این محصول را مـی‌توانید از سایت دی‌جی‌کالا تهیـه کنید.

بالش ضد خفگی نوزاد

نوزاد بیشتر لحظه‌هایش را مـی‌خوابد. بعضی از مادر‌ها وقتی نوزادشان مـی‌خوابد خیـالشان راحت هست و دنبال کارهای عقب افتاده‌شان مـی‌روند. خب، هیچ‌وقت نوزاد کـه هنوز نمـی‌تواند خیلی از کارها را تشخیص دهد و اگر او را تنـها بگذاریم ممکن هست اتفاقی برایش بیفتد. او هنوز قدرت نمـی‌داند اگر صورتش رو بـه تشک یـا بالش باشد ممکن هست دچار خفگی شود.

همـیشـه حتما حواستان بـه نوزادتان باشد و نگذارید دمر بخوابد اما اگر نوزاد عادت دارد طوری بخوابد کـه صورتش روی بالش یـا تشک باشد مـی‌توانید از بالش ضد خفگی نوزاد استفاده کنید ولی بـه معنی این نیست کـه او را کاملا رها کنید و حواستان بـه او نباشد. برند‌هایی مانند چیکو و گپ درون بین لوازم سیسمونی خود بالش خفگی هم دارند.

لازم نیست همـه چیز بخریم

لیست لوازم ضروری سیسمونی

چرا فکر مـی‌کنید هر چیزی کـه در فروشگاه‌های سیسمونی وجود دارد حتما در لیست خرید سیسمونی باشد؟ باور کنید خیلی از چیزهایی کـه مـی‌بینید و مـی‌شنوید حتی یک‌بار هم مصرف نمـی‌شوند. بعد کمـی فکر کنید و چیزهایی را بخرید کـه حتما از آنـها استفاده مـی‌کنید. لوازم غیرضروری مانند شنل شیردهی، قنداق فرنگی و تاب برقی را حذف کنید چون آنـها دست و پا گیر مـی‌شوند و بی‌استفاده مـی‌مانند.

از هر چیزی هم کـه مـی‌خرید زیـاد نخرید مخصوصا لباس‌های نوزادی چون نوزاد هر روز بزرگتر مـی‌شود و سایز عوض مـی‌کند، بعد سعی کنید لباس‌های باکیفیت اما بـه تعداد کم بخرید. وقتی رشد نوزاد کمـی بـه تعادل رسید آنوقت مـی‌توانید لباس‌های متنوع‌تری برایش بخرید. اما لوازم زیر حتما در هر سیسمونی باشد:

سرویس خواب نوزاد

ظروف ذخیره و حمل شیر نوزاد

ظروف و سرویس غذا‌خوری نوزاد

پیش‌بند، شیردوش، شیشـه شیر، ک، دندان‌گیر

فلاو بطری آب، بشقاب، قاشق و چنگال نوزاد

فین‌گیر، قیچی و ناخن‌گیر مخصوص نوزاد

زیر‌پوش، کلاه، شلوار نخی، دستکش بی‌پنجه، سرهمـی

شامپو و لوسیون بدن، کرم سوختگی، پودر بچه

سرویس حوله و پتوی نوزاد

عروسک، کالسکه و کری‌یر، کیف وسایل نوزاد

زیرانداز به منظور تعویض پوشک

کفش و پاپوش نوزاد
[راهنمای خرید شیشـه شیر و سرویس خواب نوزاد نحوه جمع کردن روروئک بچه]

نویسنده و منبع | تاریخ انتشار: Sun, 08 Jul 2018 00:31:00 +0000